KD Kolarin je osnovan u cilju promicanja dubrovačke književne scenske riječi, njegovanja zavičajnog govora, izvođenja dramskih djela i igrokaza za djecu i odrasle, poglavito dubrovačkih pisaca.
Prvi nastup Kolarina bio je prilikom predstavljanja knjige Iva Rudenjaka, skečem „Stolovi i stočići“ izveden 5. prosinca 2010., a napisala ga je i režirala Paola Dražić Zekić.
U veljači 2012. sudjeluju na promociji knjige Grad u điru, autora Borisa Njavra.
Prema tekstu Borisa Njavra uspješno iznose i zanimljivu predstavu “Skerac sa Svete Marije” u režiji poznate glumice Žuže Egreny, kojoj je rad na ovoj predstavi prvo redateljsko iskustvo. Predstava “Skerac sa Svete Marije” je ujedno praizvedba i druga predstava vrijedne družine prepune entuzijazma.
Paralelno sa brojnim nastupima, družina pristupa radu na novoj predstavi “Ribarske svađe” Carla Goldonia, remek-djelu koraljne ambijentalne komedije koje Kolarini uz redateljsku palicu glumice Žuže Egrenyi adaptiraju na dubrovački dijalekt. ‘Ribarske svađe’ su 2013. godine uvrštene u popratni program 64. Dubrovačkih ljetnih igara, što govori o kvaliteti same predstave. Predstava je odigrana 17 puta.
Osim u svojim predstavama Kazališna družina Kolarin sudjeluje i u pregršt drugih aktivnosti kao što je sudjelovanje u ceremoniji otvaranja Dubrovačkih ljetnih igara, u promociji knjige Ivane Lovrić Jović, u izvedbi predstave “Dundo Maroje” u režiji Krešimira Dolenčića u sklopu dramskog programa 65. Dubrovačkih ljetnih igara, humanitarnim akcijama, stariranjima u raznim filmskim projektima, sudjelovaje na manifestaciji Noći kazališta, u sklopu festivala Konavle Art-a, feste Sv. Vlaha, manifestacije susreta klapa “Na me pogled tvoj obrati”, u sklopu Gatskog kulturnog ljeta na Danima Ive Marjanovića te u organizaciji raznih gostovanja kojima žele približiti amatersku kazališnu scenu građanima grada i županije .
Iza njih su više od 5 godina rada, 5 predstava, 130 događanja, preko 15000 gledatelja, pregršt aktivnosti i sudjelovanja u životu Grada, županije i van nje.
Puno je odricanja i žrtve skupine raznolikih ljudi koji rade različite poslove u različito vrijeme, žive različitim životima i slobodno vrijeme odvajaju za ljubav prema dramskom svijetu..